Błąd LOW SPEED w bieżni elektrycznej XTERRA, SOLE

Bez wątpienia jedną z moich ulubionych bieżni elektrycznych jest Xterra TR.6.6. Duża, masywna, szeroki-długi pas biegowy, wysoki komfort pracy. Zadowoli amatorów i osoby, które mają bardziej profesjonalne podejście do uprawiania sportu jakim jest bieganie.

 

Ostatnio jednak mam sporo problemu z maszynami Xterra…chodzi o błąd LOW SPEED, który uruchamia się kilka sekund po uruchomieniu maszyny.  Poszperałem troszkę w internecie, zadzwoniłem do serwisu Xterra w Polsce i dowiedziałem się, że jest to problem nie tylko tego jednego modelu. „ Chorują” na tą przypadłość również modele TRX 3500 i TRX 4500, marka SOLE również pojawia się na forach w USA.

Prowadząc wypożyczalnię sprzętu fitness , maszyny często transportujemy, może to być związanie właśnie ze wstrząsami jakie pojawią się podczas jazdy, ustawiania u klienta itp. Problem z moimi bieżniami pojawia się kiedy staję na pasie, uruchamiam maszynę, wciskamy START,  słyszę cichy szelest silnika, pas stoi w miejscu a po kilku sekundach pojawia się wspomniany już błąd LOW SPEED.

Kiedy uruchamiam maszynę w inny sposób, stojąc na osłonach przy pasie, wciskam START, pas bez większego problemu rusza, rozpędzam bieżnię do ok 4 km/h staję na pas biegowy i mogę korzystać z bieżni bez żadnego problemu…komunikat LOW SPEED się nie pojawia.

 

 

Jaki mogą być przyczyny?

1. Jeśli pas w bieżni nie startuje w momencie kiedy stoimy na osłonach bocznych, możliwe że poluzował się czujnik prędkości. Należy zdjąć osłonę silnika, po lewej stronie, na kole ( od silnika) znajduje się czujnik ( foto 1), tuż przy nim odbiornik- należy sprawdzić , czy czujnik i odbiornik nie są za daleko oddalone od  siebie. Sprawdź również, czy czujnik na kole nie jest zabrudzony! 

 

2. Kalibracja bieżni- część maszyn takich jak np. Xterra posiada możliwość kalibracji. Wzystko omawiam podczas tstu bieżni TR6.6 na filmie:

3. Jeśli poprzednie metody nie dały rezultatu, możliwe że należy wynienić sterownik ( płytę główną). W tym przypadku należy zgłosić się do serwisu. Jeśli maszyna jest na gwarancji, otrzymacie taki sterownik za darmo ( elektronika  w domowym sprzęcie fitness ma 2 lata). Po gwarancji również możecie otrzymać taką część…będzie jednak płatna.

W moim przypadku czasami wystarczyła kalibracja bieżni, jednak  w większości przypadków należało wymienić sterownik aby maszyna działała poprawnie.

 

P.S Przepraszam za stawienie zdjęć z innego portalu ale nie było czasu zrobić swoich foto:)