Trening na orbitreku jest bardzo ceniony ze względu na korzyści dla organizmu. Jest to trening całego ciała, który angażuje różne mięśnie: ramion, nóg, ud i pośladków, pozwalając jednocześnie spalić kalorie i schudnąć.  Jak prawidłowo i skutecznie korzystać z orbitreka? Odkryj wszystkie nasze wskazówki i porady dotyczące efektywnego treningu, znajdź odpowiednią pozycję na Twoim eliptycznym trenażerze . Znajdziesz tu również 5 bezpłatnych treningów cardio na orbitreku dla początkujących i zaawansowanych.

1 Właściwa pozycja na orbitreku

 

Upewnij się, że masz wyprostowane plecy i spójrz przed siebie. Nie patrz na swoje stopy podczas ćwiczeń, bo wtedy będziesz doprowadzał do garbienia podczas treningu.

Ustaw ręce na rączkach ruchomych .Nie kładź rąk zbyt nisko, może to spowodować pochylenie się do przodu, co nie jest dobre dla twoich pleców.  W momencie zgięcia w stawie łokciowym, powinniśmy utrzymać kąt ok 90 stopni cały czas pilnując aby plecy były wyprostowane. Rączka nieruchoma, najczęściej wyposażona w czujniki tętna. Zasada taka sama, plecy wyprostowane, brzuch delikatnie spięty, angażujemy tylko dolne partie ciała: pośladki, uda.

 

2. Położenie stóp. Trzymaj stopy płasko na pedałach. Naciskaj pedały w dół piętą, aby nie obciążać przedniej części kostki i uniknąć urazów, a następnie podnieś delikatnie piętę , gdy pedały podniosą się. Wydaje się to skomplikowane, ale w rzeczywistości jest prawie naturalne, gdy ćwiczysz na swoim orbitreku.

 

 

3. Czas trwania treningu

Zaleca się wykonywać od 2 do 3 razy w tygodniu przez 30 do 45 minut. Każdy trening dla zwiększenia efektów należy połączyć ze zbilansowaną dietą. Programy treningowe inydwidualne dostępne są po wysłaniu maila na : marcin@orbisfera.pl

 

4. Orbitrek do wzmocnienia mięśni ?

Rower eliptyczny ma tę zaletę, że działa na wszystkie partie ciała, szczególnie nogi, uda i pośladki, a także na mięśnie ramion, brzucha i pleców.  Jeśli chcesz zaatakować pośladki i mięśnie ud, zdejmij dłonie z ruchomych uchwytów i umieść je na nieruchomych rączkach .Zwiększ opór aby uda i pośladki były mocniej zaangażowane podczas treningu.  Kiedy pedałujesz do tyłu, pracujesz również tymi samymi mięśniami, ale w inny sposób,  z akcentem  na brzuch i pośladki. Kiedy pedałujesz do tyłu bez trzymania kierownicy, mięśnie brzucha i pleców pracują ciężej, aby utrzymać równowagę.

NIE MARTW SIĘ Trenując na orbitreku Twoje uda lub nogi nie podwoją się! Rower eliptyczny nie jest maszyną do rozbudowania mięśni, ale maszyną do ćwiczeń wysiłkowych! Pozwoli ci to stracić tłuszcz i wzmocnić nogi, uda i pośladki. Ponadto wyniki pojawiają się stopniowo, nie nagle. Musisz więc wytrwać, aby zobaczyć wyniki;).

 

NASZA RADA:

Zmieniaj swój trening! Trochę pedałowania do przodu, potem kilka minut pedałowania  do tyłu. Trzymaj rączki ruchome i stałe…baw się orbitrekiem.

 

OSTROŻNIE: 

Jeśli masz problemy z kolanem kręgosłupem czy stawami biodrowymi, orbitrek  może być w niektórych przypadkach przeciwwskazany. W takim przypadku poproś lekarza lub fizjoterapeutę

 

Trening na orbitreku a spalone kalorie

Ile kalorii spalono na eliptycznym trenerze? Liczba spalonych kalorii zależy głównie od intensywności ćwiczeń, a tym samym od dostarczanej mocy, która zależy od prędkości i oporu na kole zamachowym jaki ustawiliśmy podczas treningu. Jeśli pójdziesz bardzo powoli z niskim oporem, spalisz o wiele mniej kalorii niż wtedy, gdy będziesz poruszał się szybko z wysoką odpornością. Kalorie podane tutaj są zatem wskazówką. 

 

NASZA RADA: Orbitreki wyposażone w łączność z pasem telemetrycznym dokładniej zliczają ilość spalonych kalorii

5. Orbitrek do rehabilitacji

 

Orbitrek jest bezpieczną formą aktywności fizycznej bez wstrząsów i uderzeń ( w porównaniu np. do biegania) , co sprawia, że w wielu przypadkach jest to maszyną cardio odpowiednia do rehabilitacji, ale powinieneś to omówić z lekarzem lub fizjoterapeutą.