Podczas rehabilitacji stawu kolanowego zawsze spotkamy się z rowerkiem stacjonarnych.Rehabilitacja na rowerze stacjonarnym ma następujące cele:
Jazda na rowerze stacjonarnym jest stosunkowo bezpieczną formą ćwiczeń ( nawet w początkowej fazie rehabilitacji). Odpowiednia technika pomoże w poprawie zakresu ruchu i wzmocni stabilność stawu. Bardzo często rower treningowy jest polecany w chorobach zwyrodnieniowych stawów kolanowych, lub po rekonstrukcji chrząstki stawowej.
Przedstawiamy szereg funkcji, które sprawiają że rower treningowy jest bardzo dobrą maszyną do rehabilitacji stawu kolanowego:
Aby móc wsiąść na rower stacjonarny jaki stopień zgięcia w kolanie?
Potrzebujesz minimum 90–100 stopni zgięcia w stawie kolanowym.Proponujemy zwrócić uwagę na ustawienie siodełka, co pozwoli odpowiednio kontrolować zakres ruchu. Obecnie wiele rowerków treningowych posiada regulację wysokości siedziska i ustawienia przód-tył.
Jak powinno być ustawione siedzisko?
Siodełko powinno być zawsze ustawiane indywidualnie, ze względu na różną długość nóg. Siedzisko ustawione zbyt wysoko, może koślawić kolana, co będzie dodatkowo obciążać staw rzepkokowo-udowy. W przypadku problemu z ustawieniem odpowiedniej wysokości, zawsze można skontaktować się z rehabilitantem.
Jaki wybrać rower do rehabilitacji?
Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wypożyczalni sprzętu fitness. Znajdą tam Państwo odpowiedni rower do rehabilitacji z dostawą i montażem .