Rower treningowy należy do grupy najczęściej wybieranych przez klientów maszyn fitness. Ta najbardziej uniwersalna maszyna do ćwiczeń świetnie sprawdzi się podczas codziennych treningów cardio/interwałowych. Jazda na rowerze nie obciąża stawów-świetnie nadaje się do domowej rehabilitacji. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż rowery treningowe bardzo rzadko ulegają awariom mechanicznym.
Rodzaje rowerów treningowych:
-Rower poziomy- ćwiczymy w pozycji półleżącej. Pomaga ona uaktywnić mięśnie brzucha, dodatkowo kręgosłup jest odciążony, bo ma oparcie.
- Rower pionowy- najczęściej wybierany przez klientów. Pozycja wyprostowana lub lekko pochylona ( brak oparcie dla kręgosłupa) .Rowery pionowe są zamiennikiem rowerów miejskich. W pozycji tej kształtujemy mięśnie ud, pośladków i podudzi. Osoby zmagające się z problemami kręgosłupa powinny zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który profesjonalnie odpowie na wszelkie pytania związane z wyborem maszyny.
- Rowery spinningowe -są najlepsze dla wyczynowców kolarstwa. Ćwiczy się na nich siedząc maksymalnie pochylonym do przodu. Taki trening jest bardzo intensywny.
Rowery dzielimy również ze względu na system hamowania:
-Rowery mechaniczne- najtańsze na rynku, możemy kupić już od 150zł. Głośna praca, ruch w którym wpadamy w tzw. dołek . Nie polecamy rowerów mechanicznych. Często przecierają się paski!
-Rower magnetyczny – najczęściej wybierane przez klientów. Charakteryzują się regulacją oporu z wykorzystaniem pola magnetycznego. Ceny zaczynają się od 350zł. Rowerki magnetyczne pracują płynnie i cicho. Bardzo mała awaryjność i łatwa/tania naprawa są również cennym zaletami.
-Rowery elektromagnetyczne- najnowsza technika wykorzystana w maszynach fitness. Ceny rowerków z takim systemem kształtują się od od 2 tyś złotych. Wielu producentów przekłamuje w parametrach maszyn dodając informację o systemie elektromagnetyczny.
Jakie jest zużycie energii na roworze treningowym?
Zużycie energii podczas treningu na rowerze wynosi wg obliczeń stosowanych w medycynie sportowej: 1 h treningu na rowerze z prędkością 24 km/h to 1680 kJ zużytej energii (przy umiarkowanym hamowaniu, np. stopień hamowania 5 w przypadku regulacji w przedziale 1 - 10).
Incoming search terms: