Co zrobić kiedy pas biegowy w bieżni się przycina?

Sporo osób posiada własną bieżnię w domu, niestety czasem potrafi przydarzyć się im problem w postaci przycinania pasa biegowego podczas treningu. Dzisiejszy artykuł przybliży co należy zrobić aby wyeliminować ten problem.

 

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest sprawdzenie czy blat pod pasem jest nasmarowany. Wystarczy unieść pas i przeciągnąć dłonią, jeżeli blat jest nasmarowany w pełni to na dłoniach pozostanie nam jakaś jego ilość. Jeżeli nie zostanie nic, wtedy musimy nasmarować blat. W tym celu wykorzystujemy smar ,który producent dołączył nam do bieżni, chociaż osobiście preferuję specjalne smary silikonowe w sprayu ze względu na wygodę ich użytkowania oraz wyższą jakość w porównaniu do smarów dołączanych do bieżni. Smar nakładamy na całej długości po obydwu stronach blatu pod pasem a następnie, uruchamiamy bieżnię w celu równomiernego rozprowadzenia go.

Drugą z najczęstszych przyczyn zacinania się pasa bieżni jest jego niedostateczne naciągnięcie. Odległość między blatem a pasem po jego podniesieniu powinna wynosić 5 centymetrów. Jeżeli jest większa należy go naciągnąć. W tym celu  bierzemy do ręki klucz imbusowy i wkładamy go w śruby na końcu bieżni, obracamy każdą ze śrub o 1/4 obrotu kontrolując ciągle odległość między pasem a blatem. Kiedy osiągnie 5 cm przestajemy naciągać pas i sprawdzamy efekty naszego zabiegu.

 

Kolejnym powodem zacięć może być poluzowany pas rowkowy napędzający wałki bieżni. Aby to sprawdzić należy odkręcić pokrywę silnika i dłonią sprawdzić naprężenie paska, jeżeli jest poluzowany, naciągamy go luzując śruby pod silnikiem i dokręcamy śruby naciągające silnik, po skończeniu naciągania dokręcamy silnik, zakładamy pokrywę i kontrolujemy zachowanie bieżni podczas treningu.

Jeżeli powyższe rozwiązania nie pomogły, koniecznie należy dłonią sprawdzić blat oraz dolną część pasa biegowego czy nie powstały zagłębienia i wypaczenia na ich powierzchni. Na zagłębienia blatu pomóc może nakładka na blat a w skrajnych wypadkach wymiana blatu na nowy (pęknięcia blatu), wypaczony pas należy wymienić na nowy egzemplarz.

Wymienione czynności powinny pomóc państwu w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia zacięć pasa. Aby bieżnia była w pełni sprawna, należy ją systematycznie serwisować i dbać o nasmarowanie blatu biegowego!

 

W razie ewentualnych problemów pytajcie się o wszystko a my z chęcią udzielimy porad i wskazówek pod naszym adresem mailowym marcin@orbisfera.pl

FILMIK PRZEDSTAWIAJĄCY WSZYSTKIE ELEMENTY WSPOMNIANE W ARTYKULE:


Incoming search terms:

  • serwis bieżni
  • jak serwisować bieżnię elektryczną
  • bieżnia elektryczna
  • pas w bieżni przycina się
  • przycianasie się pasa biegowego w bieżni
  • koszt wymiany pasa w bieżni
  • jak często smarować pas w bieżni
  • wypożyczalnia bieżni
  • bieżnia elektryczna warszawa