Łączenie ergometru Concept2 z aplikacjami:

-RowPro

-Venue Race

Ergometry wioślarskie Concept 2 swoją renomę zbudowały lata temu dzięki swej innowacyjności, prostocie wykonania-gwarantującej wysoką niezawodność i wysokiej jakości użytych części które trudno spotkać u innych producentów tzw. wioślarzy. Jedynym stale ulepszanym elementem ergometrów był i nadal jest wyświetlacz. Maszyny Concept nie tylko mają możliwość przechowywania danych nawet tysiąca treningów na wewnętrznym dysku(modele z wyświetlaczem PM5) ale i pozwalają nam na łączenie się przewodowo kablem Ethernet między innym ergometrem i komputerem umożliwiając rywalizację wioślarską nawet kilkudziesięciu osobom w jednym miejscu. W przypadku łączności bezprzewodowej za pomocą programu RowPro możemy spróbować swoich możliwości w zmaganiach z zawodnikami z całego świata. Poniższy artykuł przybliży możliwości stacjonarnego łączenia się kilku ergometrów za pomocą darmowego programu Venue Race dostarczanego na płytce wraz z ergometrem. Program ten po prawidłowym połączeniu się z maszynami i komputerem pozwoli poczuć się nam jak na zawodach wioślarskich, w rzeczywistym czasie przenosząc osiągane przez nas wyniki na interfejs komputera, na którym odbywa się wyścig wirtualnych łodzi.

Do podłączenia maszyny będziemy potrzebować: ergometru Concept 2 (w naszym wypadku używaliśmy dwóch ergometrów Concept 2 D z wyświetlaczami PM5), komputera, kabla USB wejście AB i kabla Ethernet.

Po zainstalowaniu programu Venue Race i uruchomieniu go, łączymy komputer z ergometrem za pomocą kabla usb, wtyczkę A wpinamy do komputera a wtyczkę B do wyświetlacza ergometru. Następnie łączymy ergometr nr 1 z ergometrem numer 2 za pomocą kabla Ethernet. Z własnego doświadczenia dodam, że trochę było z tym męczenia bo kupiłem za długi kabel Ethernet(wystarczający był 1,5m a wybrałem 3 i były problemy z łącznością) kiedy wszystko połączyliśmy dobrze na monitorach powinny pojawić nam się opcje wyboru dystansu naszego wyścigu, numeru naszego ergometru itp.

 

Równocześnie na interfejsie programu pojawią się dwie łodzie którym możemy edytować nazwę aby ułatwić identyfikację poszczególnych zawodników. Rozpoczynając sam wyścig program zapewnia nam odliczanie do startu, kontrolę czy nie dojdzie do falstartu i kilka innych opcji urozmaicających zmagania. Po zakończeniu wyścigu możemy zapisać plik z rezultatami i w przypadku zawodów wydrukować do ogłaszania wyników.

Dodatkowych aplikacji współpracujących z Conceptami jest cała gama, wszystkie dostępne są na oficjalnej stronie producenta i posiadają jego wsparcie, wśród nich znajdziemy płatną aplikację RowPro czy aplikację na smartfony BoatCoach która posiada w pełni edytowalny interfejs, zapis naszych osiągów w postaci wykresów, treningi które możemy dopasować pod siebie za pomocą prostego edytora, pełny dziennik treningowy oraz przechwytywanie i wysyłanie za pomocą e-maila naszych danych treningowych.