Rower powietrzny AirBike - maszyną dla każdego

Większość  osób pytających o sprzęt fitness, zazwyczaj ma na myśli 4 podstawowe urządzenia: bieżnie, orbitreki, rowery stacjonarne czy ergometry wioślarskie.  Jeśli spotkacie  w klubie fitness mało obleganą maszynę, przypominającą rower z wielkim powietrznym wirnikiem, będzie to AirBike.   Rower posiadający bardzo prostą i toporną budowę, bez multimedialnego centrum, na którym możesz oglądać ulubione teledyski,  nadal  jest omijany szerokim łukiem przez klientów klubów fitness mimo zyskującej popularności.

Na rynku pojawia się wiele odmian rowerów powietrznych, a linia Airdyne firmy Schwinn jest najbardziej popularna od czasu jej wprowadzenia w 1978 roku.  Być może widzieliście go w popularnym programie telewizyjnym "The Ultimate Fighter",  lub boksach CrossFit, które przyczyniły się do coraz większej popularności Airbika na świecie. Rower powietrzny od  dziesięcioleci stanowi bazę w treningach wytrzymałościowych zawodowych sportowców. Wszystkie marki i odmiany mają tę samą podstawową konstrukcję: pionowy rower wyposażony w podwójną kierownicę i ogromny wentylator z przodu roweru. Wentylator obraca się podczas pedałowania i jest powiązany z twoją prędkością. AirBike jest połączeniem orbitreka, rowerka treningowego i ergometru wioślarskiego.

 

Standardowe rowery treningowe czy orbitreki posiadają mniej lub bardziej rozbudowane konsole, na których możemy regulować opór na kole zamachowym.  Podczas treningu na AirBike kiedy pedałujesz szybciej- odczuwasz większy opór, a kiedy pedałujesz wolniej- opór jest  mniejszy.  Opór sprawia, że pedałowanie jest trudne. Ale wiesz co? Pedałowanie to tylko połowa pracy, którą wykonujesz. Skoordynowane przesuwanie i ciągnięcie ramion oraz ruchy nóg w połączeniu z oporem powietrza z wentylatora rzucają ogromne wyzwanie dla Twojego układu krążenia, aby pompować krew zarówno do górnej jak i dolnej części ciała. Dzięki czemu podczas treningu pracuje ponad 90% mięśni Twojego ciała!

 

Rower z wentylatorem to doskonała opcja do treningów interwałowych o wysokiej intensywności (HIIT). Bezproblemowe przejście pomiędzy trudnymi i łatwymi do wykonania etapami pozwala skupić się na ciężkiej pracy, którą powinieneś wykonywać bez zawracania sobie głowy szukaniem przycisków na panelu do zmiany obciążanie jak to bywa podczas treningu na orbitreku czy bieżni.

 

Jedyne, czego będziesz szukał, to swojego płuca!:)  Dodatkowo jednoczesne uruchamianie górnej i dolnej części ciała spowoduje spalenie większej ilości kalorii niż na zwykłym rowerze spinowym, dzięki czemu AIRBIKE stanie się Twoją maszyną do prowadzenia poważnych prac pielęgnacyjnych swojego ciała:)

 

Prowadząc wypożyczalnię sprzętu fitness przetestowałem już kilka rowerów powietrznych. Osobiście uważam, że jest to jedna z najbezpieczniejszych maszyn, na której wykonamy trening kardio czy interwał.  Sam wykonywałem treningi interwałowe jedynie na bieżni elektrycznej do momentu poznania i zakochania się w rowerze powietrznym. Nie tylko osoby młode i wytrenowane odnajdują się na AirBiku, ale również starsi i początkujący też wykonają bezpieczny trening na tej uniwersalnej maszynie.

1. Sportop AirBike CB7000 - mój numer jeden - wypożycz Sportop AirBike CB700

2.  Octane Fitness rower powietrzny AirBike - wypożycz Octane Fitness AirBike

 

3. HMS AirBike rower powietrzny


Przykładowy trening na rower powietrzny AirBike

 

Poziom intensywności 1 jest bardzo łatwy, a 10 to sprint na pełnych obrotach.

 

PRACA – szybsze tempo

RESET- spokojne tempo

 

 

Tydzień 1

Wykonaj 3 razy w tygodniu

 

 

Rozgrzewka 5 minut przy 5-6 intensywności

Trening interwałowy 10 min.

10 s. PRACA (8-10 intensywności); 50 sekund RESET (4 intensywności)

 

Na koniec  5 minut z 5 intensywności

 

Tydzień 2

Wykonaj 3 razy w tygodniu

 

Rozgrzewka 5 minut przy 5-6 intensywności

Trening interwałowy 10 min.

15 sekund PRACA (8-10 intensywności), 45 sekund.RESET (4 intensywności)

Na koniec 5 minut przy 5 intensywności